Abe néhány nappal azután beszélt erről, hogy közzétették a hivatalos adatokat, amelyek szerint a 65 éves és annál idősebb japánok száma 34,6 millió, azaz a népesség 27,3 százaléka, ez pedig a legmagasabb aránynak számít a fejlett országok körében.
"Egyáltalán nem aggódom Japán demográfiai gondjai miatt" - mondta Abe egy, a Reuters brit hírügynökség által New Yorkban szervezett rendezvényen szerdán előre megírt beszédében. Megjegyezte: a japán bruttó hazai termék (GDP) annak ellenére nőtt, hogy az elmúlt három év alatt 3 millióval csökkent a munkaképes korúak száma.
"Lehet, hogy Japán öregszik, a lakossága fogy, de ez ösztönzőleg hat ránk" - mondta a japán kormányfő.
"Paradox módon Japán demográfiai helyzete nem teher, hanem bónusz számunkra" - jelentette ki.
A kormányfő ugyanakkor szeretné, ha a japán lakosság fogyása 2060-ra 100 millió embernél, azaz a jelenlegi lélekszám nagyjából négyötödénél megállna. A kormány szeretné azt is, hogy a nők a jelenlegi átlagos 1,4 gyermek helyett 2,1 gyermeknek adjanak életet, megakadályozva a népességfogyást.
Abe közölte: a munkaerő csökkenését inkább a nők és az idősebbek bevonásával kellene ellensúlyozni, nem pedig bevándorlókkal, bár ebben a kérdésben is megfontolás tárgyát képezik bizonyos változtatások.
Abe hangsúlyozta egyúttal, hogy a gazdaság továbbra is a fő prioritás marad. A politikus 2012 decemberében foglalta el ismét a kormányfői tisztséget azzal az ígérettel, hogy az Abenomics néven ismert gazdaságpolitika - nagyfokú monetáris lazítás, állami költekezés és strukturális reformok - révén felgyorsítja a gazdaság fejlődését. Bírálói eközben amiatt aggódnak, hogy Abe a gazdasági fejlődés ösztönzése helyett inkább a második világháború után elfogadott japán pacifista alkotmányt akarja módosítani.
A kormányfő az is közölte, hogy a kabinet kérni fogja a parlament gyors jóváhagyását a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerséghez (TPP), és szorgalmazza, hogy az Egyesült Államok is járjon el hasonlóképpen.
A Barack Obama amerikai elnök vezette adminisztráció minél előbb szeretné meggyőzni a republikánus vezetőket, hogy a kongresszus fogadja el a 12 ország közötti kereskedelmet szabályozó megállapodást, mielőtt a november 8-i elnökválasztás után beállna a "béna kacsa" állapot. Hillary Clinton demokrata párti és Donald Trump republikánus elnökjelölt egyaránt ellenzi a megállapodást, amely népszerűtlen mind az amerikai szakszervezetek, mind a környezetvédő szervezetek körében.